img

Laserowa korekcja wzroku a inne schorzenia

Na fali rosnącej popularności laserowej korekcji wzroku coraz więcej osób decyduje się na taki zabieg. Co jednak, jeśli pacjent dodatkowo cierpi na inne choroby? Czy taka forma terapii jest wówczas możliwa?

Nowocześnie i bezpiecznie

Wysoka popularność laserowej korekcji wzroku nie powinna dziś nikogo dziwić. Metoda ta jest szybka (zabieg trwa zaledwie około 20 minut!), bezbolesna (przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym), bezpieczna (z użyciem nowoczesnych, niezwykle precyzyjnych laserów), a także bardzo skuteczna (umożliwia usunięcie wady i przywrócenie prawidłowej ostrości widzenia). Niewielkie ryzyko powikłań po zabiegu i atrakcyjne ceny sprawiają, że taka forma leczenia stanowi naprawdę kuszącą propozycję dla współczesnego pacjenta.

Wpływ laserowej korekcji wzroku na inne schorzenia

Mimo oczywistych zalet laserowej korekcji wzroku, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Przykładowo, gdy pacjent ma obniżoną odporność, wykonanie takiego (czy jakiegokolwiek innego) zabiegu może wydłużyć czas potrzebny na pełną rekonwalescencję; wiąże się także ze zwiększonym ryzkiem powikłań. Podobnie rzecz ma się w przypadku istnienia stanów zapalnych oka – zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Przeprowadzenie zabiegu w takiej sytuacji może je wzmóc; może również zwiększyć czas potrzebny na całkowite zagojenie. Poddanie się zabiegowi w ciąży lub w okresie karmienia również jest niewskazane – organizm kobiety ulega wtedy sporym wahaniom hormonalnym, a substancje zawarte w kroplach do oczu stosowane podczas zabiegu mogą przeniknąć do mleka matki. Istnieją również bezwzględne przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku, które uniemożliwiają jej przeprowadzenie. Można tu wymienić m.in.: skłonność do bliznowacenia, AIDS, choroby serca, zaawansowaną cukrzycę oraz niektóre schorzenia oczu takie jak zaćma, jaskra, zanik nerwu wzrokowego czy zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Laserowa korekcja wzroku a starczowzroczność

Starczowzroczność to pojawiające się z wiekiem (ok. 40-45 roku życia) zaburzenie lub utrata zdolności prawidłowej akomodacji przez oko, skutkująca nieostrym widzeniem z bliska. Etiologia tej wady wzroku jest zupełnie inna niż krótko- i dalekowzroczności oraz astygmatyzmu. Z tego względu starczowzroczność nie nadaje się do leczenia metodami laserowej korekcji. Możliwa jest natomiast taka terapia innych wad wzroku przy współistniejącej starczowzroczności – jednak najczęściej wykonuje się ją tylko do ok. 55-60. roku życia.

Problemy z widzeniem po zabiegu?

Warto pamiętać, że nawet w pełni udana laserowa korekcja wzroku nie od razu przynosi stuprocentowy efekt. Po zabiegu, początkowo obraz może być zamglony. Ostrość przez pewien czas będzie ulegała wahaniom, może się pojawić również łzawienie i nadwrażliwość na światło. Trzeba jednak wiedzieć, objawy takie są po zabiegu zupełnie normalne i zwykle mijają w ciągu kilku tygodni. To wciąż jednak tylko mała łyżka dziegciu w dużej beczce miodu, jaką są dla pacjentów efekty laserowej korekcji wzroku.

Zobacz również