img

Soczewki miniskleralne - jak o nie dbać

Soczewki miniskleralne to jedne z najnowocześniejszych dostępnych na rynku soczewek kontaktowych. Jest to rodzaj soczewek twardych. Charakteryzują się większą średnicą. Podczas, gdy klasyczne soczewki mają około 10mm średnicy, soczewki miniskleralne mają 18mm średnicy. Jest to ważne z kilku powodów. Soczewki twarde używane są najczęściej do korekcji zaawansowanego astygmatyzmu lub w przypadku stożka rogówki. Są jednak one często dość niewygodne, ponieważ podrażniają rogówkę. Jednakże, większy rozmiar soczewek miniskleralnych oznacza, że opierają się o nie na rogówce, a na dużo mniej delikatnej i słabiej unerwionej twardówce. To zapewnia dużo większy komfort ich noszenia. Dodatkowo, również ze względu na większą średnicę, między powierzchnią soczewki i rogówką tworzy się charakterystyczna przestrzeń zwana zbiornikiem płynu. Zbiera się tam film łzowy, zapewniając odpowiedni poziom nawilżenia oka. Dlatego też soczewki miniskleralne są też często oferowane pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka. Jak o każde soczewki kontaktowe, również o soczewki miniskleralne należy dbać. Jak najlepiej się o nie zatroszczyć, by długo służyły?

Jak przechowywać soczewki miniskleralne?

Każde soczewki kontaktowe najlepiej przechowywać w specjalnym pojemniczku. Po noszeniu przez cały dzień soczewki muszą być dezynfekowane przez kilka godzin. Ponadto w czasie, gdy nie nosimy ich na oczach, muszą one być chronione przed kurzem i drobnoustrojami, tak, aby następnego dnia bezpiecznie można je było założyć. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem, jest specjalnie przewidziane na soczewki pudełko. Jest ono szczelnie zamykane, często również pokryte antybakteryjną powłoką. Zazwyczaj pojemniczek składa się z dwóch komór - po jednej na każdą soczewkę. Są one oznaczone kolorami lub literami, by zawsze było wiadomo, która jest lewa, a która prawa. Jest to szczególnie ważne, jeśli każda z soczewek ma inną moc. Równie istotne jest, by pojemniczek utrzymywany był w czystości. Po każdej dezynfekcji soczewek, gdy ponownie je założymy, pudełko powinno zostać umyte, również za pomocą płynu do dezynfekcji oraz pozostawione do wyschnięcia.

Jak wybrać płyn do soczewek? 

Bardzo ważne jest aby soczewki czyścić odpowiednim płynem. Częstym błędem jest czyszczenie ich jedynie za pomocą wody. Jednak nawet jeśli jest to woda przegotowana, nie będzie to wystarczające. Soczewki muszą zostać zdezynfekowane, nie tylko umyte. Dlatego też należy wyposażyć się w specjalny płyn do soczewek. Nie jest to produkt drogi, a zapewni możliwość odpowiedniego zadbania o soczewki. Niektóre płyny są po prostu antybakteryjne, inne zawierają na przykład jony srebra. Należy pamiętać, że soczewki miniskleralne to soczewki twarde. Nie można ich czyścić płynem takim, jak do klasycznych soczewek miękkich. Na rynku dostępne są specjalne płyny do soczewek twardych. Zawierają one dodatkowe substancje pozwalające na dokładną dezynfekcję soczewek, nawet noszonych od miesięcy. Alternatywnym produktem są tak zwane tabletki odbiałczające, pozwalające na usunięcie z soczewek osadu białkowego, który może się na nich osadzić po długim użytkowaniu. Tabletkę taką najlepiej rozpuścić w soli fizjologicznej.

Jak długo można nosić soczewki miniskleralne?

W przeciwieństwie do większości soczewek miękkich, soczewki miniskleralne nie wymagają częstej wymiany. Nosić je można od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Zazwyczaj należy wymienić je po około roku od rozpoczęcia użytkowania. Tym bardziej jest więc ważne, by odpowiednio o nie dbać, czyszcząc je przewidzianymi do tego produktami i odpowiednio je przechowując.

 

 

Zobacz również