img

Soczewki hybrydowe i soczewki miniskleralne - które wybrać?

Kiedyś soczewki kontaktowe zarezerwowane były dla osób o niewielkich wadach wzroku, do noszenia okazjonalnego, raz na jakiś czas, zamiast okularów, czy dla osób, które ze względu na wykonywany zawód nie mogą nosić okularów, jak sportowcy. Dziś soczewki kontaktowe stały się standardową możliwością korekcji niemal każdej wady wzroku. Coraz bardziej zaawansowane technologicznie, mogą zostać dobrane do potrzeb i oczekiwań pacjenta.
Najbardziej klasyczne opcje do wyboru to soczewki miękkie i twarde. Soczewki miękkie są wygodne i łatwe w aplikacji, ale niezbyt trwałe. Po około miesiącu użytkowania należy zakupić nowy zestaw. Soczewki twarde są wykonane z bardziej wytrzymałego materiału, najlepsze można nosić nawet do dwóch lat. Zalecane są w bardziej zaawansowanych wadach wzroku, a także na początkowym etapie rozwoju stożka rogówki. Niejednokrotnie jednak pacjenci skarżą się na niski komfort ich noszenia.
Z pomocą przychodzi technologia. Jedne z najnowszych dostępnych na rynku soczewek kontaktowych to soczewki hybrydowe i soczewki miniskleralne. Czym się różnią i dla kogo są polecane?

Soczewki hybrydowe - co to jest i dla kogo będą odpowiednie?

Soczewki hybrydowe, jak można domyślić się z nazwy będą stanowiły swego rodzaju połączenie między soczewkami miękkimi i twardymi. Ich centralna część wykonana jest ze sztywnego materiału, takiego, jak twarde soczewki. Jest to tworzywo tlenoprzepuszczalne, bezpieczne, zapewniające dużą poprawę jakości widzenia. Obwód soczewek zaś wykonany jest z miękkiego hydrożelu, podobnie, jak miękkie soczewki. To z kolei zapewnia wysoki komfort noszenia soczewek hybrydowych.
Soczewki hybrydowe zaleca się często pacjentom z astygmatyzmem, a także osobom cierpiącym na stożek rogówki. Stanowią one dobry kompromis pomiędzy komfortem soczewek miękkich a wytrzymałością soczewek twardych. Tego typu soczewki nie stykają się na oku z wrażliwą rogówką, co również zwiększa komfort ich noszenia. Mogą być używane przez około sześć miesięcy, potem trzeba je wymienić na nowe. 

Soczewki miniskleralne - co to jest i dla kogo będą odpowiednie?

Soczewki miniskleralne to kolejny rodzaj nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie soczewek kontaktowych. W tym przypadku główną cechą różniącą je od innych soczewek jest rozmiar. Soczewki miniskleralne mają zazwyczaj około 18mm średnicy. Dla porównania standardowe soczewki kontaktowe, czy to twarde, czy miękkie, mają około 14mm. Wydaje się, że różnica jest niewielka, jednakże w przypadku przedmiotów tak drobnych, jak soczewki kontaktowe, nawet kilka milimetrów zmienia możliwości soczewek. I tak też jest w przypadku soczewek miniskleralnych. Przez ich większy rozmiar układają się one inaczej na oku, sięgając poza obszar rogówki i opierając się na twardówce. W przeciwieństwie do rogówki twardówka nie jest unerwiona, więc umieszczenie na niej soczewek nie powoduje dyskomfortu. Jednocześnie, ponieważ soczewka jest większa, tworzy się więcej przestrzeni między rogówką i soczewką miniskleralną. Przestrzeń tę nazywa się zbiornikiem płynu. Tam może zbierać się film łzowy. To płyn odpowiedzialny na odpowiednie nawilżenie oka. Dlatego też soczewki miniskleralne zalecane są przede wszystkim pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka.
Nie od dziś wiadomo, że soczewki kontaktowe niekorzystnie wpływają na stopień nawilżenia gałki ocznej. Jest to jeszcze trudniejsze u osób z zespołem suchego oka, soczewki miniskleralne stanowią więc świetną alternatywę. Poprawiają jakość widzenia, a jednocześnie nie są niekomfortowe, i pozwalają na utrzymanie właściwego poziomu filmu łzowego, ograniczając objawy zespołu suchego oka.

 

Zobacz również