Jeszcze do niedawna okulary lub soczewki kontaktowe były jedynym wyjściem dla osób z wadą wzroku. Na szczęście jednak medycyna poszła do przodu i większość wad można obecnie wyleczyć na dobre dzięki nowoczesnym operacjom. Jednym z najczęstszych zabiegów są operacje laserowej korekcji wzroku. Różne zabiegi dedykowane są pacjentom cierpiącym na konkretne wady wzroku. Również astygmatyzm można skorygować za pomocą laserowego zabiegu. Jak on wygląda i jak się do niego przygotować?
Astygmatyzm - co to jest?
Przede wszystkim warto dowiedzieć się na czym polega astygmatyzm. To jedna z najczęściej występujących wad wzroku, u wielu osób jednak nie wymaga nawet leczenia ze względu na jej niewielką moc. Do 0,5 dioptrii mówi się o astygmatyzmie fizjologicznym i w tych wypadkach korekcja nie jest konieczna.
Astygmatyzm w 98% przypadków polega na odkształceniu się rogówki oka, przez co przesuwa się ognisko, w którym skupiają się promienie świetlne. Jeśli ognisko to nie znajduje się dokładnie na siatkówce, obraz staje się zniekształcony. Astygmatycy mają problemy z widzeniem ostro linii poziomych i pionowych, linie proste mogą wydawać się krzywe, kontury przedmiotów zamazane. Nierzadkie jest też tarcie i mrużenie oczu, ich pieczenie i łzawienie. Oczy również dużo szybciej się męczą. Korekcja jest możliwa za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych cylindrycznych, czyli torycznych. Istnieje jednak także możliwość skorygowania astygmatyzmu dzięki operacji laserowej. Wśród obecnie dostępnych na rynku metod dwie dedykowane są astygmatykom - metoda LASIK oraz PRK.
Jak wygląda korekcja laserowa astygmatyzmu?
W operacjach laserowych chodzi o to, by wymodelować odpowiednio rogówkę. Za pomocą lasera femtosekundowego lub excimerowego dokonuje się ingerencji w budowę rogówki zmieniając jej kształt i przywracając ją do stanu naturalnego, w którym widzenie znów jest ostre.
Laserowo można leczyć astygmatyzm nawet do 6 dioptrii. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym - nie jest konieczna narkoza. Na oku odcina się lub odchyla płatek rogówki, a następnie modeluje jej warstwy przywracając jej pożądany kształt. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.
Jak przygotować się do korekcji laserowej?
Przede wszystkim pacjent musi zostać zakwalifikowany do zabiegu. Pewne choroby i alergie, ciąża, czy karmienie piersią, a także zbyt cienka rogówka - wszystko to może być powodem niezakwalifikowania pacjenta do operacji. Jeśli jednak pacjent zostanie zakwalifikowany jest kilka rzeczy, które należy zrobić przed zabiegiem, by zmaksymalizować szansę sukcesu operacji. Dwa do trzech tygodni przed operacją należy przestać nosić soczewki kontaktowe. Na kilka dni przed zabiegiem pacjent powinien obserwować swój stan zdrowia. Przeziębienie, osłabienie organizmu, a nawet miesiączka może być powodem do przełożenia operacji na nieco późniejszy termin. Na 24 godziny przed zabiegiem najlepiej zupełnie zrezygnować z makijażu, szczególnie makijażu oczu. Również dobę przed zabiegiem , a także dwie doby po należy unikać spożywania alkoholu. Nie poleca się też napojów gazowanych, ani kawy. Wszystkie te produkty powodują bowiem odwodnienie organizmu i suchość oka. Jeśli chodzi o transport, warto poprosić bliską osobę o podwózkę do kliniki, lub udać się na zabieg taksówką, nie wolno bowiem zaraz po zabiegu prowadzić samochodu. Zaleca się także zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Po operacji oczy będą szczególnie wrażliwe na światło, okulary pomogą uniknąć podrażnienia. Bardzo ważne jest także stosowanie się do zaleceń lekarza po operacji.