img

Wszczepienie sztucznej soczewki – rekonwalescencja po zabiegu

Wszczepienie sztucznej soczewki to zabieg coraz częściej wykonywany w klinikach okulistycznych. Mimo rozpowszechnienia zabiegów laserowych tego rodzaju operacje nadal są popularne, bo sprawdzają się nawet w sytuacjach, gdy zabieg laserowy jest niemożliwy do wykonania lub nie da spodziewanych efektów pełnej korekcji widzenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że refrakcyjna wymiana soczewki jest zabiegiem, który nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją. Dowiedz się więcej na ten temat!

Kto może iść na zabieg wszczepienia sztucznej soczewki?

Zabieg ten rekomendowany jest przede wszystkim w dwóch sytuacjach – przy wystąpieniu zaćmy oraz jako metoda korekcji wad wzroku, szczególnie u osób, które nie mogą mieć z różnych względów wykonanego laserowego zabiegu usuwania wad wzroku. Operacja jest prosta, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a więc zupełnie bezbolesna, ma też bardzo niskie ryzyko powikłań, oczywiście o ile przestrzegamy zaleceń lekarza dotyczących okresu rekonwalescencji.

Rekonwalescencja po wszczepieniu sztucznej soczewki

Tak jak w przypadku wszystkich innych zabiegów okulistycznych, najważniejsze są pierwsze dwa tygodnie po operacji. W tym czasie należy naprawdę uważać i dbać o to, by tryb życia był jak najmniej obciążający dla naszych oczu. I choć czternaście dni to czas najtrudniejszy, w przypadku wszczepienia sztucznej soczewki aż przez miesiąc trzeba się oszczędzać. Co to oznacza?

  • Nie wolno się schylać. Ruch ten jest dla oczu obciążający. Chodzi tu nie tylko o to, by nie podnosić ciężkich przedmiotów, ale też by nie skłaniać gwałtownie głowy czy nie schylać się, gdy chcemy zawiązać buty. Uwaga: trzeba się pilnować, bo często schylenie się to odruch! Dlatego dobrze jest zawczasu zaplanować, jak będziemy wykonywać pewne codzienne czynności. Przede wszystkim w miarę możliwości poprośmy o pełne wsparcie innych domowników. Poza tym przygotujmy sobie stołeczek, który pozwoli nam zakładać buty bez konieczności schylania się. Jeśli jednak pojawi się konieczność podniesienia czegoś (lekkiego!) z podłogi, trzeba to zrobić kucając i trzymając głowę cały czas w tym samym położeniu.

  • Do oka nie może dostać się woda. Dlatego wykluczone jest korzystanie z górnego prysznica. Należy też bardzo uważać przy myciu twarzy – wiele osób na okres dwóch tygodni przerzuca się na produkty do czyszczenia twarzy bez użycia wody – wystarczy przecierać cerę nasączonymi wacikami, a oczy będą bezpieczne. Z tego też względu lekarze okuliści zalecają, żeby na dwa tygodnie po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki wstrzymać się od mycia głowy.

  • Nie wolno pocierać, naciskać, uciskać czy też silnie mrużyć oczu, nawet jeśli czujemy dyskomfort czy lekkie pieczenie, suchość i swędzenie.

  • Bezwzględnie trzeba przestrzegać harmonogramu wizyt kontrolnych oraz zakraplania oczu wedle wskazań lekarza okulisty

  • Przy każdym wyjściu z domu należy zakładać okulary przeciwsłoneczne, żeby chronić oczy po operacji przed działaniem promieni słonecznych. Okulary chronią też przez przypadkowym dostaniem się do oka np. pyłków czy innych ciał obcych, co po operacji jest bardzo ryzykowne, dlatego nawet wychodząc w nocy czy wieczorem trzeba pamiętać o ochronie – sprawdzą się tu zwykle okulary ze szkłami bez korekcji, tak zwane zerówki.

 

 

Zobacz również