img

Zespół suchego oka a stres

Wśród schorzeń oczu zespół suchego oka jest bodaj jednym z najbardziej bagatelizowanych i najmniej rozpoznawanych. A nie należy go ignorować. Choć może być łatwo mylony ze zwykłym przemęczeniem oczu, zespół suchego oka jest w istocie przewlekłym stanem, który leczony może być jedynie objawowo i który, raz zdiagnozowany, pozostanie z pacjentem do końca życia. Co go powoduje i jakie objawy powinny być sygnałem, że czas na wizytę u okulisty?

Zespół suchego oka - przyczyny i objawy 

Przyczyn powstawania zespołu suchego oka jest wiele. Na niektóre czynniki zupełnie nie mamy wpływu. Do takich należeć będzie chociażby wiek; po 40 roku życia istnieje większe ryzyko zachorowania na zespół suchego oka. Inna przyczyna to zmiany hormonalne, na przykład przy przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej, po menopauzie, a nawet w czasie ciąży. Zespół suchego oka niejednokrotnie występuje też u cukrzyków i u osób z chorobami tarczycy.
Inne przyczyny są bardziej zależne od stylu życia pacjenta. Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia zespołu suchego oka jest w ostatnich latach długi czas korzystania z ekranów LED. Ekrany komputerów, smartfony, tablety- wszystkie te urządzenia emitują groźne dla naszych oczu światło niebieskie, a ponadto powodują, że mrugamy nawet dwa razy rzadziej, niż normalnie, co również powoduje wysuszenie oczu. Nie bez znaczenia jest także otoczenie - przebywanie w zadymionych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach, a nawet zanieczyszczenie powietrza, jak smog. Wszystko to może przyczynić się do wystąpienia zespołu suchego oka.
Objawy są relatywnie subtelne, ale dość charakterystyczne. Uczucie piasku pod powiekami i ciężkość powiek, przemęczenie oczu, problem z otwarciem ich rano po przebudzeniu. Występuje również zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie, oczy są podrażnione i bolą. Rzadziej spotykanym objawem jest światłowstręt i mgła przed oczami. Nietrudno jest więc zorientować się, kiedy nasze oczy stają się zbyt suche, niejednokrotnie jednak składamy to na karb zwykłego przemęczenia i mamy nadzieję, że oczy zregenerują się przez noc. W przypadku zespołu suchego oka jednak sam sen nie wystarczy.

Czy stres ma wpływ na zespół suchego oka?

Stres również może być czynnikiem powodującym zespół suchego oka. Zwłaszcza długotrwały i silny stres ma negatywny wpływ na cały organizm i oczy nie są tu wyjątkiem. Kilka lat temu przeprowadzono nawet interesujące badania, by stwierdzić, czy osoby o danym typie osobowości mogą być bardziej podatne na wystąpienie zespołu suchego oka. Uniwersytet Yamagushi przeprowadził badania na pracownikach banku by sprawdzić, czy istnieje powiązanie między typem osobowości, a występowaniem zespołu suchego oka. Stwierdzono, że schorzenie to rzeczywiście występuje częściej u osób o typie osobowości A. Typ ten charakteryzuje się ambicją i nastawieniem na realizację, często więc są bardziej zestresowane. Nie potwierdza to zupełnie jednoznacznie stresu jako czynnika powodującego zespół suchego oka, wskazuje jednak, że istnieje pewien stopień powiązania.

 

Zobacz również