img

Operacja zaćmy - ceny w Krakowie

​Zaćma stanowi duży procent przyczyn ślepoty wśród Polaków. Zwana inaczej kataraktą polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, a co za tym idzie - stopniową utratą ostrości widzenia, aż do całkowitej ślepoty.
Wśród objawów zaćmy najczęściej pojawiające się to problemy z widzeniem kolorów, utrata ostrości wzroku, coraz głębsza krótkowzroczność, zamglone widzenie, kłopoty z oceną odległości, zniekształcone widzenie przedmiotów, czy szybkie męczenie się oczu. Lekarz okulista może łatwo zdiagnozować zaćmę. Niepotrzebne są do tego specjalistyczne badania, oko bada się po prostu w lampie szczelinowej. 

Jak wygląda operacja zaćmy?

Zabieg operacyjny jest jedyną dostępną obecnie metodą wyleczenia zaćmy. Operacja nosi nazwę fakoemulsyfikacji i polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym implantem. Zabieg jest szybki, bezbolesny, bezpieczny i skuteczny. Soczewki zaś można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta i dobrać tak, by jednocześnie uleczyć krótkowzroczność, czy astygmatyzm i na zawsze pozbyć się okularów. Dostępne są także soczewki z filtrem UV, czy filtrem światła niebieskiego.
Przed zabiegiem pacjent przechodzi badanie kwalifikacyjne. Jest to istotne nie tylko ze względu na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, ale także na dobranie soczewki najlepiej dopasowanej do stanu wzroku. Sama operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Oko znieczulane jest za pomocą specjalnych kropli. Następnie odkaża się skórę wokół oka a powieki przytrzymuje tak zwaną rozwórką, by uniknąć mimowolnego mrugania w czasie zabiegu.
Na rogówce oka chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, maksymalnie 3mm, przez które może dostać się do soczewki, usunąć ją i wprowadzić nową. Zmętniałą soczewkę usuwa się rozbijając ją za pomocą ultradźwięków. Torebka soczewki musi zostać dokładnie oczyszczona z fragmentów rozbitej soczewki, zanim wprowadzi się nową.
Implant zaś wprowadzany jest przez to samo nacięcie, którym chirurg usuwał fragmenty soczewki. Ważna jest tu precyzja, tak, aby soczewka na pewno znalazła się w odpowiednim miejscu na gałce ocznej, w przeciwnym wypadku może to grozić powikłaniami.

Ile trwa operacja zaćmy?

Jeszcze kilka lat temu operacja zaćmy oznaczała kilkudniowy pobyt w szpitalu, nie zwalniała też pacjenta z noszenia okularów. Obecnie operacja zaćmy trwa 15-30 minut, jest więc błyskawicznym zabiegiem, co więcej, okulary mogą nie być już po nim potrzebne. Nie jest potrzebna całkowita narkoza, co oznacza, że praktycznie zaraz po operacji pacjent może być zwolniony do domu. Oczywiście istotna jest także kontrolna po operacji, aby upewnić się, że nie ma powikłań, że nacięcie na oku bezpiecznie się zagoiło i, że soczewka dobrze się sprawuje. Badanie kontrolne następuje dzień po zabiegu, a kolejne - tydzień później. Lekarz może zalecić stosowanie kropli antybiotykowych przez kilka tygodni. Po operacji należy dać sobie czas na odpoczynek i przyzwyczajenie się do nowego widzenia. Nie należy się przeciążać, lepiej unikać sportu, czy noszenia ciężkich przedmiotów. Po około miesiącu jednak można wrócić do całkowitej sprawności.

Ile kosztuje operacja zaćmy w Krakowie?

W Krakowie operacji zaćmy można poddać się w kilku prywatnych klinikach, jak na przykład Vidium Medica. Ceny różnią się nieco. Za badanie kwalifikacyjne zapłacimy od 200 do 300zł. Ceny soczewek zaś zależą nie tylko od kliniki, ale też od stopnia ich zaawansowania i oscylują od 2000zł do nawet 8000zł za jedną.
Operacja zaćmy to zabieg bardzo kosztowny, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Pacjent ponosi koszty badań, jak i zabiegu wraz z soczewkami. Niektóre kliniki oferują jedną wizytę kontrolną bezpłatnie, za kolejne zaś trzeba dopłacać. W innych klinikach bezpłatne są dwie wizyty kontrolne, a zapłacić trzeba dopiero za ewentualną trzecią.

 

Zobacz również