img

Jak poradzić sobie z zespołem suchego oka?

Określenie zespół suchego oka stosowane jest w odniesieniu do grupy schorzeń wywołanych nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni gałki ocznej. Przyczyn takiego stanu może być co najmniej kilka: za mała ilość łez, ubytki w warstwie filmu łzowego lub nieprawidłowy skład chemiczny emulsji łzowej. Dolegliwości towarzyszące zespołowi suchego oka potrafią być bardzo uciążliwe i znacznie obniżać komfort codziennego funkcjonowania. Jak sobie z nimi poradzić? O tym w dzisiejszym artykule.

Jakie są najczęstsze objawy zespołu suchego oka?

Nasze oczy pokryte są cieniutką warstwą substancji zwanej filmem łzowym. Jej podstawowym zadaniem jest zapobieganie wysychaniu rogówki i siatkówki. Łzy pełnią funkcję naturalnej bariery ochronnej, zabezpieczającej przed przedostawaniem się do oka zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów. Filtr łzowy tworzą woda (wraz z rozpuszczonymi w niej składnikami odżywczymi), śluz oraz lipidy. Są one ułożone w trzy warstwy, z których każda odpowiada za coś innego. W zdrowym oku łzy są na bieżąco rozprowadzane po gałce ocznej dzięki ruchom powiek. Czynność mrugania jest wbrew pozorom bardzo istotna, ponieważ to właśnie ona pozwala na bieżące niwelowanie ubytków filmu łzowego spowodowanych parowaniem wody. Gdy mrugamy za rzadko, na powierzchni rogówki i spojówki tworzą się suche obszary – odczuwamy to właśnie jako pieczenie i szczypanie. Bardzo często towarzyszy temu uczucie piasku pod powiekami. Innymi objawami zespołu suchego są okresowe zamglenia widzenia, ból oczu i głowy, gromadzenie się wydzieliny w worku spojówkowym oraz swędzenie powiek.

Jak wygląda leczenie zespołu suchego oka?

Aby zminimalizować objawy omawianego schorzenia należy przede wszystkim zadbać o właściwe nawilżenie oczu. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie kropli do oczu. Takie preparaty nie zwiększają co prawda ilości produkowanych łez, jednak pomagają radzić sobie z uciążliwymi objawami. Większość tzw. sztucznych łez kupimy w aptece bez recepty; jednak przy wyborze powinniśmy dobrze się zastanowić. Nie wszystkie substancje są dobre dla naszych oczu – mowa tu głównie o konserwantach, które co prawa wydłużają przydatność preparatu do użycia, lecz przy dłuższym stosowaniu mogą powodować nasilenie objawów. Warto sięgnąć po krople na bazie naturalnych składników, olejów roślinnych oraz działającego kojąco i odżywczo hialuronianu sodu.

Jak radzić sobie z symptomami zespołu suchego oka?

Ponieważ dolegliwości występujące w zespole suchego oka nasilają się podczas przebywania w niewietrzonych, klimatyzowanych pomieszczeniach (zwłaszcza przy pracy przed komputerem) oraz w suchym, gorącym klimacie, należy dążyć do minimalizowania czynników powodujących wysuszenie oczu. Jeśli głównym narzędziem naszej pracy jest komputer, starajmy się robić co jakiś czas przerwy od patrzenia w ekran. Pamiętajmy, by regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy. Dobrym pomysłem jest także używanie pokojowego nawilżacza powietrza. Warto wybrać model z jonizatorem, który dodatkowo neutralizuje szkodliwe dla naszego zdrowia promieniowanie elektromagnetyczne (tzw. elektrosmog).

 

 

Zobacz również