img

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki - co to jest?

Wśród nowoczesnych zabiegów okulistycznych prym wiedzie w ostatnich latach refrakcyjna wymiana soczewki. Jest to operacja krótka, całkowicie bezpieczna i bezbolesna, a przede wszystkim bardzo skuteczna. Sprawdza się w wielu przypadkach, również tam, gdzie niemożliwa jest, na przykład wciąż jeszcze bardzo popularna laserowa korekcja wzroku. Choć zabieg wiąże się z wysokimi kosztami, jest wart swojej ceny. Pozwala na dobre pozbyć się okularów i cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata. Wymianie soczewki można obecnie poddać się z kilkudziesięciu różnych klinikach w Polsce, głównie w większych miastach wojewódzkich.

Refrakcyjna wymiana soczewki - dla kogo?

Jak zostało wspomniane zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki sprawdza się w wielu różnych przypadkach. Nie jest całkowicie uniwersalny, zaleca się go jednak pacjentom z różnymi wadami wzroku i w różnym wieku. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala na praktycznie całkowite zniwelowanie, chociażby krótkowzroczności aż do 14 dioptrii, a astygmatyzmu do 6 dioptrii. To lepsze szanse niż w przypadku laserowych operacji wzroku. Ponadto pozwala na uleczenie kilku wad wzroku jednocześnie - można nią skorygować krótkowzroczność występującą równolegle z astygmatyzmem. Dlatego też nawet jeśli przed operacją potrzebne były dwie pary okularów, jedne do czytania i drugie do dali, po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki nie będą już potrzebne żadne szkła korekcyjne. Dlatego też zabieg ten oferowany jest dość często osobom starszym, u których wzrok jest na tyle słaby, że skorygowanie jednej wady wzroku nie poprawi całkowicie ich komfortu życia. Dodatkowym powodem, dla którego warto poddać się refrakcyjnej wymianie soczewki po 40 roku życia jest fakt, że stanowi ona swego rodzaju profilaktykę zaćmy. Innym przypadkiem, gdy refrakcyjna wymiana soczewki jest zalecana jest niemożność zakwalifikowania pacjenta do laserowej korekcji wzroku. Czasem ze względu na zbyt cienką lub delikatną rogówkę, laserowa korekcja nie wchodzi w grę. W przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki nie ma to większego znaczenia. Do tego zabiegu nie ma właściwie przeciwwskazań, poza ciężkim stanem pacjenta.

Refrakcyjna wymiana soczewki - na czym polega?

Czym właściwie jednak jest refrakcyjna wymiana soczewki? Jak wygląda zabieg? Na czym polega? Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki to nic innego, jak zabieg usunięcia naturalnej soczewki pacjenta i wszczepienie na jej miejsce soczewki syntetycznej, przygotowanej tak, aby korygowała wady wzroku.

Przed zabiegiem pacjent przechodzi dogłębny wywiad z lekarzem, a także serię dokładnych badań. Chodzi o to, aby poznać historię problemów ze wzrokiem pacjenta, ale także jego oczekiwania i obawy w związku z operacją. Badania zaś mają na celu dokładne zmierzenie oczu, ocenienie stopnia zaawansowania wady wzroku i koniecznej korekty. Wszystko po to, aby przygotować idealnie dopasowany implant. Każda sztuczna soczewka bowiem jest robiona na zamówienie, zależnie od potrzeb pacjenta i budowy jego oka.

Sam zabieg trwa około 20 minut. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym.  Chirurg wykonuje dwa maleńkie nacięcia na oku. Jednym wprowadza się urządzenie, które rozbija soczewkę za pomocą ultradźwięków. Drugim usuwane są rozbite fragmenty soczewki, tak, aby oczyścić oko i przygotować je na wprowadzenie implantu. Następnie wprowadza się przygotowaną wcześniej syntetyczną soczewkę. Zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji. Wkrótce po operacji pacjent może udać się do domu. Oko goi się samoistnie, a niedługo po zabiegu można wrócić do pełnej sprawności.

Materiał został przygotowany we współpracy z vidiummedica.pl

 

Zobacz również