img

Czy każdy może się zdecydować na korektę stożka rogówki?

Chirurgiczna korekta stożka rogówki jako jedyna metoda jest w stanie zahamować przebieg choroby. W niektórych przypadkach zdarza się nawet, że w efekcie zabiegu Cross Linking stożek rogówki całkowicie się cofa. Zabieg jest w pełni bezbolesny – przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (znieczulenie podawane jest w postaci kropli do oczu). Podczas trwania zabiegu pacjent przez cały czas zachowuje pełną świadomość. Zabieg może być wykonywany z abrazją (czyli usunięciem nabłonka rogówki) lub bez. Na początku nasącza się rogówkę specjalnym roztworem witaminy B2 (ryboflawiny). Ten etap zabiegu trwa od 15 do 30 minut. Następnie naświetla się rogówkę lampą z promieniowaniem UV przez około 15 minut. Dzięki działaniu promieni UV, w strukturze włókien kolagenowych rogówki wytwarzają się nowe połączenia, które są odpowiedzialne za wzmocnienie i usztywnienie tkanki. Efekty zabiegu widoczne są po około 6-8 miesiącach, ponieważ mniej więcej po tym czasie struktura nabiera właściwej sobie sprężystości.

Kwalifikacja do zabiegu

Zabieg korekty stożka rogówki metodą Cross Linking może być przeprowadzony u pacjentów, u których zdiagnozowano pierwszy lub drugi stopień zaawansowania schorzenia według klasyfikacji Amslera. Skala Amslera składa się czterech punktów, w której pierwszy (najłagodniejszy) stopień oznacza rogówkę o grubości 0,5 mm, natomiast czwarty (najpoważniejszy) dotyczy rogówki cieńszej niż 0,2 mm. Drugą grupę pacjentów, u których może być wykonany ten zabieg, stanowią osoby po przeszczepie rogówki. W rzadkich przypadkach po przeszczepie rogówki następuje nawrót choroby. Skuteczną metodą leczenia jest wówczas przeprowadzenie zabiegu chirurgicznej korekty stożka rogówki Cross Linking.

Wiek pacjentów poddawanych korekcji stożka rogówki

Korekta stożka rogówki w wyniku zabiegu Cross Linking w niektórych przypadkach może być jedynym zabiegiem mogącym uratować wzrok pacjenta. Stożek rogówki może rozwinąć się już u małych dzieci. Na największe ryzyko zachorowania narażone są osoby w wieku dorastania. Inną grupą ryzyka są alergicy oraz osoby z nawykiem pocierania oczu. Jeśli powyższe czynniki się na siebie nałożą, może nastąpić zwiększenie prawdopodobieństwa pojawienia się stożka rogówki. Do zabiegu Cross Linking mogą być zakwalifikowani pacjenci w każdym wieku. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i w pełni bezbolesny, a jego skuteczność w hamowaniu stożka rogówki potwierdzają liczne badania naukowe.

Zalecenia przed zabiegiem korekty stożka rogówki

Kwalifikacja do zabiegu Cross Linking odbywa się na podstawie badań pod kątem stożka rogówki. Analizy wyników dokonuje lekarz okulista. Pacjent chcący przystąpić do badania kwalifikacyjnego nie może nosić soczewek kontaktowych na minimum cztery tygodnie przed badaniem.

 

 

Zobacz również