img

Stożek rogówki a prawo jazdy

​Wśród schorzeń oczu jednym z mniej znanych, a bardziej niebezpiecznych jest stożek rogówki. Choć nie powoduje bezpośrednio utraty wzroku, zdecydowanie pogarsza widzenie i utrudnia życie codzienne. Nieleczony może rozwijać się i stopniowo coraz bardziej wpływać na ostrość obrazu. Jak leczyć stożek rogówki i jaki ma wpływ na prowadzenie pojazdów?
Przede wszystkim warto się dowiedzieć czym jest stożek rogówki. To schorzenie atakujące przednią część gałki ocznej, czyli właśnie rogówkę. Ma ona dwie podstawowe funkcje. Chroni pozostałe elementy oka, a także zbiera promienie słoneczne i rzuca je na siatkówkę. Zbudowana jest z włókien kolagenowych. W wyniku różnych procesów połączenia między włóknami kolagenowymi mogą zanikać, przez co rogówka staje się osłabiona. Nie do końca znane są przyczyny. Stożek rogówki często występuje jako schorzenie dziedziczone, choć nie znaleziono jeszcze genu, który byłby za to odpowiedzialny. Często pojawia się też wraz z innymi wadami genetycznymi, na przykład zespołem Downa. Stożek rogówki może być też wynikiem pocierania oczu często i intensywnie, co zdarza się alergikom, zwłaszcza w okresach nasilenia objawów alergii.
W wyniku osłabienia rogówki może się ona odkształcić i stać stożkowata, zamiast normalnej, zaokrąglonej. Oznacza to, że promienie słoneczne będą załamywały się na oku pod złym kątem i widzenie będzie zaburzone. Niektóre codzienne czynności stają się coraz trudniejsze wraz z rozwojem choroby. Zależnie od indywidualnego przebiegu choroby, pacjent może prędzej, czy później mieć widzenie ograniczone nawet do 50%. Czy w takiej sytuacji możliwe jest prowadzenie samochodu?

Prowadzenie samochodu ze stożkiem rogówki

Na ogół przyjmuje się, że stożek rogówki nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu bądź innych pojazdów. Wszystko zależy oczywiście od stopnia zaawansowania choroby. Orzeczenie na temat tego, czy dany pacjent jest zdolny prowadzić samochód należy do biegłego lekarza okulisty. Po przeprowadzeniu odpowiedniej serii badań będzie on w stanie wydać zaświadczenie. Najczęściej pacjenci otrzymują zezwolenie na prowadzenie pojazdu, zakładając oczywiście, że stan stożka jest kontrolowany, i podjęte są działania w celu zniwelowania stożka rogówki - na przykład soczewki kontaktowe. Na prawie jazdy wypisana zostanie informacja o wadzie wzroku i konieczności noszenia okularów, bądź soczewek kontaktowych. Takie prawdo jazdy jest też najczęściej wydawane na ograniczony czas - od roku do dziesięciu lat. Po tym czasie, aby otrzymać odnowiony dokument, należy zgłosić się na ponowne badania i otrzymać zaświadczenie potwierdzające, że nadal można prowadzić.

Operacja stożka rogówki

Stożek rogówki można leczyć nie tylko za pomocą soczewek kontaktowych. Zasadniczo szkła kontaktowe jedynie niwelują problemy z widzeniem u osób ze stożkiem, nie rozwiązują jednak samego problemu osłabionej rogówki. Tu z pomocą mogą przyjść bardziej zaawansowane metody leczenia. Możliwa jest operacja przeszczepu rogówki. Inną metodą jest wszczepienie pierścieni Intacs - to niewielkie pierścienie śródrogówkowe, wprowadzane do oka, które mają na celu utrzymywać sztywność rogówki i jej kształt. Trzecią alternatywą jest operacja laserowa oczu połączona z cross-linkingiem, czyli zabiegiem polegającym na tworzeniu nowych połączeń między włóknami kolagenowymi, a tym samym wzmocnieniu struktury rogówki.
Bezpośrednio po każdej z tych operacji nie jest wskazane prowadzenie samochodu. Oko potrzebuje określonego czasu na regenerację i powrót do normalnego widzenia. Zależnie od uwarunkowań indywidualnych może to być od kilku dni do kilku tygodni. Nie należy w tym czasie przemęczać oczu, co oznacza między innymi rezygnację z jazdy samochodem. Po okresie rekonwalescencji jednak nie ma dalszych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

 

 

 

Zobacz również