img

Ile kosztuje leczenie nadwzroczności w Krakowie?

Korekcja i leczenie wad wzroku to wciąż dość kosztowna sprawa. Jednakże chodzi tu o zdrowie, ostrość widzenia, komfort wykonywania codziennych czynności. Możliwości leczenia również jest wiele, dlatego też każdy pacjent może znaleźć opcję, na którą może sobie pozwolić finansowo, i które przyniesie spodziewane efekty. Jakie istnieją więc metody leczenia nadwzroczności i ile może to kosztować?

Czym jest nadwzroczność?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest nadwzroczność. Ta stosunkowo powszechna wada wzroku polega na zaburzeniu widzenia z bliska. Problematyczne staje się czytanie i pisanie, słabo widać ekran telefonu, czy tabletu, pacjent odruchowo odsuwa od siebie przedmioty znajdujące się blisko, by lepiej im się przyjrzeć. Nieleczona nadwzroczność będzie się rozwijać, powodując, że ostatecznie nawet przedmioty znajdujące się dalej przestaną być wyraźne. Dlatego też tak ważne jest, by możliwie jak najszybciej zdiagnozować wadę i podjąć leczenie. Objawy takie, jak niewyraźne widzenie z bliska, przemęczenie oczu, łzawienie, bóle głowy przypominające migreny, zawroty głowy, czasem nawet nudności - wszystko to powinno być sygnałem, że czas wybrać się do okulisty na badanie. U dzieci rodzice powinni zwrócić uwagę na problemy takie jak niechęć do czytania, czy rysowania, zezowanie, odruchowe odsuwanie zabawek, by lepiej je widzieć.

Na czym polega leczenie nadwzroczności?

Medycyna okulistyczna oferuje cały arsenał możliwości korekcji i leczenia nadwzroczności. Korygować wadę można najzwyczajniej okularami bądź soczewkami kontaktowymi. Pozwala to widzieć wyraźnie i choć nie niweluje problemu całkowicie w krótkim czasie, zdecydowanie poprawia komfort życia pacjenta. W przypadku nadwzroczności konieczne są szkła skupiające, czyli tak zwane plusy. Ich moc zależy od stopnia zaawansowania wady u danego pacjenta. Lekarz będzie mógł określić to na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych. Dla osób, które chcą na stałe pozbyć się okularów, czy soczewek i zupełnie wyleczyć krótkowzroczność istnieje kilka opcji. Najpowszechniejszą wciąż są operacje laserowe wzroku. Zabieg laserowy polega na wymodelowaniu rogówki tak, aby przywrócić jej zdolność skupiającą pozwalającą na wyraźne widzenie z każdej odległości. Zabieg trwa około 20 minut, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, bezpieczny i skuteczny. Dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie kwalifikują się do zabiegu laserowego (choroby tarczycy, wady serca, nowotwory, zbyt cienka rogówka, stany zapalne oczu…) istnieje alternatywa w postaci dwóch innych zabiegów. Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki pacjenta i wszczepieniu na jej miejsce syntetycznej, o odpowiedniej mocy. To rozwiązanie pozwala na wyleczenie nie tylko nadwzroczności, ale też krótkowzroczności, astygmatyzmu, a nawet zaćmy. Inną możliwością jest wszczepienie między soczewkę pacjenta, a tęczówkę tak zwanej soczewki fakijnej.

Ile kosztuje leczenie nadwzroczności w Krakowie?

Jak zostało wspomniane, leczenie nadwzroczności nie jest, niestety, najtańsze. W Krakowie istnieje kilka klinik okulistycznych, gdzie można poddać się operacjom. Ich cennik będzie różnił się zależnie od wybranego zabiegu i oferowanego pakietu. I tak, ceny operacji laserowych wahają się od 2000zł do 5000zł za jedno oko. Jeszcze droższe są zabiegi polegające na wszczepieniu implantu. Jedna soczewka fakijna kosztuje od 6500zł do nawet 10000zł. Operacja refrakcyjnej wymiany soczewki to koszt wahający się między 6000zł i 8000zł. Do tego należy doliczyć ceny badań kwalifikacyjnych (150-300zł) i ewentualnych wizyt kontrolnych po zabiegu (około 150zł za jedną).

Zobacz również