img

6 faktów o jaskrze, które warto znać

Jaskra to groźna choroba, które może pojawić się u nas lub u naszych bliskich zupełnie niespodziewanie. Nieleczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku. W dobie współczesnej medycyny, gdy stopniowo poszerzamy naszą wiedzę na temat wszelakich schorzeń, warto lepiej poznać również jaskrę. Oto 6 ciekawych faktów na jej temat.

  1. Jaskra atakuje nerw wzrokowy – istotą tego groźnego schorzenia jest tzw. neuropatia jaskrowa, czyli uszkodzenie kluczowego dla procesu widzenia nerwu wzrokowego. Zazwyczaj dochodzi do niego na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego spowodowanego upośledzeniem odpływu produkowanej w oku cieczy wodnistej.

Dowiedz się więcej o operacji jaskry --->  https://vidiummedica.pl/operacja-jaskry/

  1. Jaskra występuje w kilku odmianach – termin „jaskra” tyczy się właściwie całej grupy schorzeń, których wspólnym mianownikiem jest wspomniana neuropatia. Wyróżniamy więc:

  2. Jaskrę pierwotną – występuje ona w dwóch odmianach:

- z otwartym kątem przesączania – najczęstsza i najgroźniejsza postać jaskry. Jej dokładne przyczyny nie są poznane. Naturalna droga odpływu cieczy wodnistej z oka, zwana kątem przesączania, pozostaje otwarta; obecne są jednak zaburzenia w jej budowie.

- z zamkniętym kątem przesączania – w tym przypadku kąt przesączania jest anatomicznie lub funkcjonalnie nieprawidłowy, co skutkuje znacznym utrudnieniem odpływu cieczy wodnistej i podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

  • Jaskrę wtórną – pojawia się na skutek innych chorób, stanów zapalnych lub urazów oka. Również występuje w dwóch postaciach, z otwartym i zamkniętym kątem przesączania.

  • Jaskrę wrodzoną – często ujawnia się już w okresie wczesnego dzieciństwa; wiąże się z zaburzeniami rozwojowymi kąta przesączania.

  1. Jaskra przez długi czas może nie dawać objawów – najczęstszymi objawami towarzyszącymi jaskrze są: stopniowe zawężanie się pola widzenia (mroczki przed oczami), silne bóle głowy i oczu, zamglone widzenie, wrażenie efektu „halo” wokół źródeł światła. Należy jednak pamiętać, że najpowszechniej występująca jaskra - z otwartym kątem przesączania - potrafi rozwijać się latami, nie dając przy tym żadnych objawów! Warto więc regularnie badać wzrok, aby zwiększyć szanse na jej wykrycie. Szczególnie, że zbyt późno zdiagnozowana jaskra może nie nadawać się już do leczenia…

  2. Jaskrę diagnozuje się różnymi badaniami – w diagnostyce jaskry stosowanych jest kilka rodzajów badań. Należą do nich m.in.: badanie tarczy dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria), badanie pola widzenia (perymetria), badanie kąta przesączania (gonioskopia), USG gałki ocznej, a także optyczna koherentna tomografia (OCT).

  3. Jaskrę można leczyć – istnieją dwa rodzaje terapii jaskry. Pierwsza z nich to leczenie farmakologiczne. Podaje się wówczas leki, których zadaniem jest obniżanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Druga możliwość to zabiegi operacyjne umożliwiające stworzenie alternatywnej drogi odpływu dla cieczy wodnistej. Należą do nich m.in.: irydotomia laserowa i selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT). Rokowanie zależy od rodzaju jaskry i tego, jak bardzo jest już ona zaawansowana.

Zobacz również