img

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku – co warto wiedzieć?

Wady wzroku dotykają coraz większej ilości osób. Prawie połowa Polaków boryka się z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Aby móc widzieć z pełną ostrością konieczne są okulary lub soczewki kontaktowe. Chociaż do ich noszenia można się przyzwyczaić, marzeniem niektórych jest możliwość oglądania świata bez nich. Jest to związane nie tylko z wykonywanym zawodem, lecz także z uwagi na estetykę i wygodę. Na szczęście istnieje doskonała metoda umożliwiająca przywrócenie ostrości widzenia bez konieczności noszenia okularów czy soczewek. Dzięki niesamowitemu postępowi współczesnej medycyny możliwe jest trwałe skorygowanie wady wzroku za pośrednictwem zabiegu laserowego.

Laserowa korekcja wzroku – najważniejsze informacje

Zabieg korekcji laserowej jest w pełni bezpieczną i skuteczną alternatywą dla tradycyjnych metod poprawy ostrości widzenia. W przeciwieństwie do okularów i soczewek, które jedynie korygują wadę, laserowa korekcja całkowicie ją eliminuje. Efekty działania lasera są trwałe, a pacjent dostrzega poprawę widzenia niemal natychmiast po operacji. Korekcja laserowa to doskonała metoda przywrócenia ostrości wzroku osobom z najpopularniejszymi wadami refrakcji. Zabieg trwa jedynie kilkanaście minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Nie ma potrzeby stosowania narkozy, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo. Znieczulenie podawane jest w formie kropli aplikowanych bezpośrednio do oka. Po wkropieniu środka anestetycznego następuje rozszerzenie i unieruchomienie powiek i właściwa część zabiegu. Za pomocą wiązki światła laserowego modeluje się rogówkę w taki sposób, by praca układu optycznego oka mogła przebiegać prawidłowo. W trakcie operacji laser nie ma bezpośredniej styczności z powierzchnią gałki ocznej. Urządzenie wyposażone jest przy tym w zaawansowany system śledzenia ruchu, dzięki czemu gdy tylko pacjent przez przypadek odwróci wzrok, laser przerywa pracę. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, a pacjent może wyjść do domu jeszcze tego samego dnia.

Kto może poddać się laserowej korekcji wzroku?

Efekty laserowej korekcji wzroku w przywracaniu ostrości widzenia pacjentom z wadami refrakcji są bardzo zadowalające. Taki zabieg można przeprowadzić u większości osób ze średnio zaawansowanymi wadami wzroku. Ograniczeniem jest tu jedynie wiek – osoba zakwalifikowana do zabiegu mus być pełnoletnia i mieć nie więcej niż 65 lat. Zanim pacjent zostanie skierowany na zabieg poddawany jest badaniom kwalifikacyjnym. Na ich podstawie lekarz ocenia, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji.

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest całkowicie bezbolesny, jednak kilka dni po operacji pacjent może odczuwać lekki ból. Jest to zupełnie naturalne i wynika z gojenia się oka. Dolegliwości szybko mijają, a pacjent może wrócić do pracy już na drugi dzień po operacji – choć w pierwszym tygodniu nie powinna ona być zbyt intensywna. Aby zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych (które i tak same w sobie zdarzają się wyjątkowo rzadko) najlepiej wziąć około tygodniowe zwolnienie. W okresie rekonwalescencji należy się przede wszystkim oszczędzać: konieczne jest więc unikanie intensywnego wysiłku fizycznego (przede wszystkim schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz sportów kontaktowych, np. boksu czy karate). Przez 2 miesiące po zabiegu należy unikać kąpieli w gorącej wodzie, pływania na basenie oraz wycieczek w egzotyczne miejsca. Jeśli zamierzamy jechać na urlop w „ciepłe kraje”, lepiej będzie, gdy przełożymy wyjazd na nieco późniejszy termin. Aby zminimalizować ryzyko wysuszenia rogówki na należy unikać opalania i przebywania w zakurzonych, dusznych pomieszczeniach.

Zobacz również