img

Nietypowe zastosowanie lasera nie tylko leczy wzrok, ale również daje możliwość trwałej zmiany koloru oczu!

Ludzka natura potrafi być naprawdę przekorna – zwłaszcza, gdy sprawa dotyczy naszego wyglądu. Żyjemy w takich czasach, że w kwestii wyglądu możemy zmienić w sobie naprawdę sporo. I wcale nie mamy tu na myśli operacji plastycznych ani innych zabiegów radykalnie zmieniających to, jak się prezentujemy. Większość osób zapytanych o to, na co zwracają uwagę w wyglądzie drugiej osoby, w pierwszej kolejności wymieni pewnie oczy. Zielone, niebieskie, piwne, brązowe, szare, bursztynowe – kolor naszych oczu jest przez całe życie taki sam. Lecz czy na pewno? Co zrobić, gdy mając brązowe oczy nagle zapragniemy zmienić ich kolor na niebieski? Nowoczesna medycyna daje nam i taką możliwość.

Zmiana koloru oczu – nie tylko soczewki kontaktowe!

To, jaki mamy kolor oczu, uzależnione jest od ilości znajdującej się w nich melaniny. Im więcej barwnika, tym nasze oczy są ciemniejsze. Do niedawna jedynym sposobem zmiany koloru oczu było noszenie specjalnych soczewek kontaktowych. Pozwalały one zarówno na podkreślenie naturalnego koloru oczu, jak i nadanie tęczówkom zupełnie innej barwy. Dzięki soczewkom można było nadać źrenicom również nietypowy wzór (np. uzyskać efekt „kocich oczu”). Soczewki zmieniające kolor mogą nosić zarówno osoby z wadami wzroku (w ich przypadku będą to soczewki korekcyjne), lecz także te nie mające żadnych problemów z widzeniem (wówczas stosuje się soczewki kosmetyczne). Od jakiegoś czasu możemy zmienić kolor oczu z brązowego na niebieski bez konieczności inwestowania w soczewki. Jest to możliwe dzięki najnowszemu trendowi w okulistyce – laserowi.

Laserowa zmiana koloru oczu

Zabieg laserowej zmiany koloru oczu to niewątpliwa innowacja w dziedzinie okulistyki. Choć technika została opatentowana już w roku 2001, takie zabiegi są przeprowadzane dopiero od niedawna. Mogą do nich przystąpić osoby z naturalnym brązowym kolorem oczu, które chciałyby zmienić go na niebieski. Zabieg trwa zaledwie 20 sekund i jest całkowicie bezbolesny. Polega na usunięciu z tęczówki ciemnego pigmentu przez naświetlenie każdego jej punktu specjalnym laserem. Efekty takiego działania są trwałe i nieodwracalne. Komórki poddane działaniu lasera są uszkadzane, a następnie samoczynnie usuwane z organizmu.

Efekty laserowej zmiany koloru oczu

Efekty zmiany koloru oczu przy pomocy lasera nie są widoczne od razu. W pierwszych kilku dniach po zabiegu kolor oczu staje się jeszcze ciemniejszy. Jednak po niedługim czasie oczy coraz bardziej się rozjaśniają, aż do osiągnięcia przez tęczówkę niebieskawego zabarwienia. Na ostateczne rezultaty zabiegu trzeba poczekać kilka tygodni.

Laserowa zmiana koloru oczu – czy to bezpieczne?

Chociaż zmiana koloru oczu podczas krótkiego zabiegu wydaje się bardzo kusząca, specjaliści ostrzegają, że takie działanie może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Gdy ciemna do tej pory tęczówka zostanie pozbawiona naturalnego pigmentu, mogą pojawić się problemy z widzeniem: rozbłyski i wrażenie oślepiania przez światło. Działanie lasera na pigmenty oka może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób narządu wzroku, między innymi zaćmy i zapalenia gałki ocznej. Znajdujące się w oku komórki barwnikowe nie tylko wpływają na kolor tęczówki, lecz stanowią także jej naturalną barierę ochronną przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i mocnego światła. Usunięcie melaniny może więc doprowadzić do nadmiernej ekspozycji oka na światło. Choć według lekarza posługującego się tą metodą (doktora Gregga Homera ze Stroma Medical w Kalifornii) jest ona całkowicie bezpieczna ponieważ działa jedynie na wierzchnie warstwy tęczówki, lepiej jednak zastanowić się kilka razy zanim zdecydujemy się przystąpić do takiego zabiegu.

Zobacz również