img

Laserowa korekcja wzroku - fakty i mity

Wada wzroku nie musi oznaczać rezygnacji z wygodnego życia. Niezależnie od tego, czy doskwiera ci krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy astygmatyzm, nowoczesna okulistyka oferuje na szczęście wiele metod leczenia wzroku. Od znanych już od wieków okularów, przez bardziej nowoczesne i o wiele wygodniejsze soczewki kontaktowe, po zupełnie innowacyjne metody całkowitej korekty widzenia. Dla osób, które z różnych względów nie mogą nosić okularów, czy soczewek, lub po prostu nie chcą tego robić, jest powszechnie dostępne rozwiązanie - laserowa operacja. Nie jest to zabieg tani, jednak zalety przewyższają wady, warto więc się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Laserowa korekcja wzroku jest często jedyną opcją dla osób uprawiających pewne sporty, czy pracujące w pewnych zawodach, gdzie okulary lub soczewki nie są możliwe. Nie znaczy to jednak, że nie można zdecydować się na laserową operację tylko dla własnej wygody. Wokół laserowej korekcji wzroku narosło dość sporo mitów, które należy obalić i skupić się na faktach, jeśli zdecydujemy się na taki zabieg. Co więc koniecznie trzeba wiedzieć o laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku - co to jest i jak się odbywa?

Laserowa operacja wzroku to zabieg ingerujący w rogówkę oka. Większość najpowszechniejszych wad wzroku spowodowana jest właśnie odkształceniem rogówki. Okulary, czy soczewki kontaktowe poprawiają jakość widzenia, rzadko jednak mogą zniwelować problem całkowicie. Może to jednak zrobić właśnie operacja laserowa. Za pomocą nowoczesnych technologii modeluje się rogówkę oka, przywracając jej naturalny, pożądany kształt i tym samym „naprawiając wzrok”.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent cały czas jest przytomny i w kontakcie z lekarzem. Do oka wpuszczone zostają krople znieczulające. To wystarczy, by operacja była zupełnie bezbolesna dla pacjenta. Zabezpieczane są również powieki pacjenta, aby nie mrugał. Istnieją różne metody laserowej korekcji wzroku - LASEK, LASIK, FemtoLASEK i tak dalej. Każda z nich jest minimalnie różna, i zalecana w przypadku innych wad wzroku o różnym stopniu zaawansowania. Lekarz okulista pomoże wybrać najlepszą możliwość. Najczęściej w czasie zabiegu nacinany jest nabłonek rogówki, a następnie jej głębsze warstwy są modelowane za pomocą lasera. Operacja trwa nie dłużej niż 30 minut i nie wymaga pozostania w szpitalu - można wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Nie zaleca się prowadzenia samochodu bezpośrednio po zabiegu, więc warto poprosić kogoś o podwózkę. Często na oko zakładane są opatrunkowe soczewki kontaktowe, które mają za zadanie pomóc zregenerować się nabłonkowi rogówki. Mogą one zostać zdjęte za zgodą lekarza, często już kilka dni po zabiegu.

Rekonwalescencja po laserowej operacji wzroku

Każdy organizm reaguje nieco inaczej na ingerencję w organy. Podobnie jest w przypadku operacji korekcji wzroku. Dlatego też niełatwo jest określić ile czasu potrzebne będzie na pełną rekonwalescencję.

Po zabiegu wystąpić mogą pewne krótkotrwałe skutki uboczne. Najczęściej jest to światłowstręt, zamglony wzrok, pieczenie i zmęczenie oczu. Ważne jest aby stosować się ściśle do zaleceń lekarza, przyjmować przepisane leki i krople. Dzień po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, kolejne również zostaną wyznaczone przez lekarza. Po laserowej operacji można spodziewać się do kilku tygodni zwolnienia lekarskiego, aby nie przemęczać oczu i pozwolić im się zregenerować. Przez jakiś czas nie zaleca się pracy przy komputerze, czytania, ćwiczeń, czy jakichkolwiek innych działań, które mogą być zbyt męczące dla oczu.

Zobacz również