img

Soczewki hybrydowe – rozwiązanie dla chorych na stożek rogówki

Stożek rogówki jest chorobą niezapalną, polegającą na ścieńczaniu warstwy rogówki oka i zniekształcaniu jej naturalnego kształtu. W trakcie rozwoju choroby rogówka ulega stopniowej deformacji, przyjmując charakterystyczny, stożkowaty kształt. Stożek rogówki jest przyczyną pojawienia się astygmatyzmu nieregularnego oraz pogłębienia się wady wzroku. Na zachorowanie najbardziej narażeni są alergicy, osoby z nawykowym pocieraniem oczu oraz osoby w wieku dorastania.

Diagnoza stożka rogówki

Diagnozy stożka rogówki dokonuje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz specjalistycznych badań oka. Do objawów tej rzadkiej choroby należą między innymi swędzenie i zaczerwienienie oka (im częściej pacjent się drapie, tym zaczerwienienie będzie intensywniejsze), rozmazane i mgliste widzenie oraz ogólne pogorszenie wzroku. Wszystkie z objawów są dokładnie omawiane podczas konsultacji diagnostycznej. Następnie lekarz okulista zleca przeprowadzenie badań w kierunku stożka rogówki. Do takich badań należą: keratometria, ocena ostrości wzroku do dali, badanie rogówki w lampie szczelinowej i retinoskopia. Do dokładnej oceny stopnia zaawansowania choroby służy natomiast topografia rogówki.

Soczewki miękkie a soczewki twarde

Soczewki kontaktowe dzielą się na miękkie i twarde. Najpopularniejszym typem soczewek są soczewki miękkie, mające elastyczną, samoczynnie dopasowującą się do oka strukturę. Takie soczewki charakteryzują się jednak o wiele mniejszą trwałością niż soczewki twarde. Z tego powodu większość z nich można nosić tylko przez około czterech tygodni. Z kolei soczewki twarde to takie, które są indywidualnie dopasowywane do oka danego pacjenta. Takie soczewki są stosowane w bardziej skomplikowanych wadach wzroku, między innymi w stożku rogówki. Takie soczewki są o wiele trwalsze niż soczewki miękkie i mogą być noszone nawet przez dwa lata.

Soczewki hybrydowe dla chorych na stożek rogówki

Jedną z metod wykorzystywanych do leczenia stożka rogówki są soczewki hybrydowe. Tego typu soczewki wykazują wysoką skuteczność w poprawie jakości widzenia osób cierpiących z powodu astygmatyzmu. Soczewki hybrydowe są zalecane przede wszystkim pacjentom, którzy chcą uniknąć konieczności noszenia twardych szkieł kontaktowych. Soczewki hybrydowe łączą w sobie trwałość soczewek twardych z elastycznością soczewek miękkich. Do budowy obwodu soczewki hybrydowej używa się miękkiego hydrożelowego materiału, dzięki czemu bez problemu dopasowuje się ona do naturalnej krzywizny oka. Z kolei centralna część soczewki utworzona jest z twardego materiału, który – podobnie jak tradycyjne soczewki twarde – charakteryzuje się znacznym stopniem tlenoprzepuszczalności. Strefa optyczna soczewki posiada specjalny kształt umożliwiający noszenie jej nawet przez osoby ze znacznym zaawansowaniem stożka rogówki. Bezsprzeczną zaletą soczewek hybrydowych jest komfort noszenia. Tworzywo, z którego są zbudowane takie soczewki, jest niezwykle miękkie i delikatne. Osoby stosujące ten typ soczewek kontaktowych powinny pamiętać, iż soczewki hybrydowe należy regularnie wymieniać.

 

 

Zobacz również