img

Soczewki hybrydowe - ceny w Warszawie

Chyba każdy z nas zna kogoś, kto nosi soczewki kontaktowe, bądź nawet sami je nosimy. Soczewki stały się standardowym sposobem korekcji wzroku. Powszechnie używane, w przystępnych cenach i dostępne w różnych możliwych opcjach (jednodniowe, tygodniowe, miesięczne…) stanowią świetną alternatywę dla okularów. W określonych przypadkach lekarz okulista może jednak zdecydować się na przepisanie bardziej specjalistycznych soczewek, których nie dostaniemy w każdej aptece, a które mogą okazać się koniecznym rozwiązaniem. Do takich soczewek mogą należeć soczewki hybrydowe. Najczęściej z tego rodzaju szkieł kontaktowych korzystają pacjenci cierpiący na stożek rogówki. 
 

Przyczyny i objawy powstawania stożka rogówki

Rogówka to przednia część gałki ocznej. Znajduje się ona przed soczewką. Pełni funkcję ochronną, ale też skupiającą światło, dlatego jest tak ważna. I dlatego też stożek rogówki może stanowić bardzo poważne zagrożenie prawidłowego widzenia. O stożku mówimy, gdy kształt rogówki zmienia się z zaokrąglonego na stożkowaty. Zaburza to załamywanie się promieni słonecznych, a co za tym idzie, powoduje problemy z widzeniem.
Przyczyny powstawania stożka rogówki nie są do końca znane, wiadomo jednak, że jemu powstawaniu sprzyja kilka czynników. Jednym z nich mogą być długie godziny spędzane przed ekranem komputera i w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Stożek rogówki rozwija się też dużo szybciej u pacjentów, którzy mają nawyk mocnego i intensywnego pocierania oczu. Dlatego też schorzenie to często stwierdza się u alergików.
Objawy stożka rogówki nie są łatwe do rozpoznania. Najczęściej jest to stopniowe zamazanie obiektów w polu widzenia. U osób z innymi wadami wzroku, na przykład z krótkowzrocznością, może się po prostu wydawać, że wada pogłębia się, a noszone okulary są już za słabe. Z tego powodu, dość często zdarza się, że stożek rogówki na pierwszych etapach rozwoju jest bagatelizowany, a nawet pozostaje nierozpoznany.
Stożek rogówki jest nieuleczalny, jedynym rozwiązaniem jest zatrzymanie jego postępu i utrzymanie rogówki w kształcie możliwie najbardziej zbliżonym do naturalnego. Można zrobić to za pomocą twardych soczewek kontaktowych.
 

Soczewki hybrydowe - dla kogo?

Soczewki twarde stworzone są ze sztywnego materiału gazoprzepuszczalnego. Ich zadaniem jest utrzymanie stożka rogówki w aktualnym kształcie i niedopuszczenie, aby rogówka nadal się odkształcała powodując coraz większe zaburzenia widzenia.
Soczewki twarde należą jednak do najmniej wygodnych i niejednokrotnie powodują podrażnienia oczu. Dla pacjentów, którzy zmagają się z noszeniem soczewek twardych alternatywą mogą być soczewki hybrydowe.
Ich budowa stanowi połączenie soczewek twardych i miękkich. Centralna część soczewki to gazoprzepuszczalny materiał pozwalający na utrzymanie rogówki w miejscu, spełniają one więc swoją funkcję. Zewnętrzna część soczewki jednak wykonana jest z materiału miękkiego, takiego jak w standardowych soczewkach do korekcji na przykład krótkowzroczności. Może to być hydrożel lub materiał hydrożelowo-silikonowy. Ważne jest to, że dzięki takiemu połączeniu, soczewki hybrydowe są o wiele wygodniejsze dla pacjenta, niż standardowe soczewki twarde, a jednocześnie są równie skuteczne.
 

Ceny soczewek hybrydowych w Warszawie

Jako soczewki specjalistyczne, soczewki hybrydowe wymagają badań kwalifikacyjnych i specjalnej recepty od lekarza okulisty. W Warszawie za same badania zapłacimy około 200-300zł. Następnie należy przygotować się na koszt około 1000-1100zł za same soczewki. Raz zakupione, soczewki hybrydowe można nosić przez około rok. Koszt jest niemały, ale komfort noszenia powoduje, że soczewki hybrydowe warte są swojej ceny.

 

Zobacz również