img

Operacja zaćmy - ceny w Warszawie

​Zaćma, czyli inaczej katarakta. Jest jedną z głównych przyczyn ślepoty, zwłaszcza u osób starszych. Nie jest właściwie chorobą, tylko procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Polega na mętnieniu soczewki oka. Z czasem pacjent widzi coraz słabiej, aż do całkowitej utraty wzroku.
Zaćma objawia się coraz głębszą krótkowzrocznością, zamazanym obrazem, czasem światłowstrętem. Pacjenci wskazują również na kłopoty z ocenianiem odległości i problemy z poruszaniem się, zniekształcenie przedmiotów w polu widzenia, czy coraz szybsze męczenie się oczu.
Zdiagnozować zaćmę może lekarz okulista prostym badaniem w lampie szczelinowej. Jedyną dostępną obecnie metodą skutecznego leczenia zaćmy jest operacja. Po przejściu badań kwalifikacyjnych pacjent może więc zostać skierowany na zabieg usunięcia zaćmy.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy polega w praktyce na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienie jej syntetycznym implantem.  Zabieg nazywany jest fakoemulsyfikacją. Co ważne, pozwala nie tylko na wyleczenie zaćmy, ale także wad wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm. Na rynku dostępne są obecnie soczewki wszelkiego rodzaju, można więc dobrać taką, które poprawi wzrok pacjenta całkowicie, niezależnie od wady. Dodatkowo można zdecydować się na soczewki z filtrem UV, czy filtrem światła niebieskiego dla dodatkowej ochrony oczu.
Badanie kwalifikacyjne przez zabiegiem pozwalają na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i określenie, czy może zostać poddany operacji na zaćmę, ale także jakie soczewki będą najlepsze, by dać idealny efekt. Na czas operacji oko zostaje znieczulone za pomocą specjalnych kropli. Narkoza nie jest konieczna. Konieczne jest jedynie przytrzymanie powiek za pomocą rozwórki, aby zapobiec mimowolnemu mruganiu pacjenta.
Chirurg wykonuje na oku niewielkie nacięcie, zazwyczaj około 2mm. Przez to nacięcie wprowadzany jest specjalny przyrząd emitujący ultradźwięki, które rozbijają soczewkę. Jednocześnie mikroskopijnym „odkurzaczem” chirurg usuwa fragmenty zmętniałej soczewki dokładnie oczyszczając oko. Implant wprowadzany jest przez to samo nacięcie. Sztuczna soczewka zwinięta w rulonik zostaje wprowadzona na torebkę soczewki i następnie rozwinięta. Chirurg musi upewnić się, że implant leży odpowiednio na oku. Niepoprawne ustawienie soczewki może spowodować powikłania.

Ile trwa operacja zaćmy?

Wymiana soczewki ma wiele zalet. Jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym, skutecznym i bardzo szybkim. W przeciwieństwie do starszych metod leczenia zaćmy, które wymagały narkozy i późniejszego pozostania w szpitalu pod obserwacją przez kilka dni, w przypadku fakoemulsyfikacji pacjent zostaje zwolniony do domu tego samego dnia. Sama operacja trwa od 15 do 30 minut. Dzień po operacji należy udać się na wizytę kontrolną. Kolejna powinna odbyć się tydzień lub dwa po zabiegu, zależnie od zaleceń lekarza.
Rekonwalescencja jako taka nie jest konieczna. Lekarz może przepisać krople antybiotykowe, aby uniknąć zakażeń, zaleca się też oszczędzanie organizmu do około miesiąca po zabiegu. Nie należy uprawiać sportów, czy nosić ciężkich przedmiotów. Nacięcie na oku goi się samo, nie są potrzebne szwy, ważne jest jednak, by zapewnić oku odpoczynek zanim wrócimy do pełnej sprawności. 

Ile kosztuje operacja zaćmy w Warszawie?

Fakoemulsyfikacja nie jest tania. Pacjent musi zmierzyć się z kosztami badań kwalifikacyjnych, zabiegu wraz z soczewkami, a czasem również wizyt kontrolnych. W przypadku większości klinik, jak na przykład Vidium Medica, pierwsza wizyta kontrolna jest bezpłatna, za kolejne należy zapłacić od 50 do 150zł.
Badania kwalifikacyjne kosztuje między 300 a 400zł. Następnie koszt zabiegu wraz z soczewką waha się od 2500zł do nawet 8000zł za jedno oko. Wynika to nie tylko z różnicy cen między klinikami, ale także z różnicy w cenach soczewek - bardziej zaawansowane technologicznie soczewki będą oczywiście droższe.

 

Zobacz również