img

Zespół suchego oka a alergie

Czym jest zespół suchego oka?

Być może na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasze oczy muszą być nawilżone 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby całkowicie prawidłowo funkcjonowały. Zdarza się jednak, w wyniku oddziaływania różnych czynników, że tak się nie dzieje. Nasze oczy naturalnie wydzielają tak zwany film łzowy, czyli płyn o określonym składzie chemicznym, dzięki któremu nawilżenie gałki ocznej utrzymywane jest na optymalnym poziomie. Gdy filmu łzowego brakuje, lub gdy jego skład nie jest odpowiedni, mówimy o schorzeniu znanym jako zespół suchego oka.

Objawy obejmują przede wszystkim zaczerwienienie i podrażnienie gałek ocznych. Oczy pieką i swędzą. Bardzo częste jest uczucie tak zwanego „piasku pod powiekami”. Inne objawy to zmęczenie oczu i uczucie ciężkości powiek, a nieco rzadziej nadwrażliwość na światło, albo wręcz światłowstręt. W nocy objawy nasilają się, ponieważ wówczas naturalnie oczy wydzielają mniej łez. Rano zaś trudno jest otworzyć oczy.

Zespół suchego oka to schorzenie, które wymaga leczenia przez całe życie. Leczy się je głównie objawowo, przed wszystkim regularnie stosując dobrej jakości krople do oczu. Najlepiej sprawdzają się zazwyczaj sztuczne łzy - krople o dokładnie takim samym składzie, jak naturalny film łzowy wydzielany przez oczy. W bardzo poważnych przypadkach okulista zalecić może zabieg polegający na zamknięciu kanalików łzowych, którymi łzy odpływają z oczu. W ten sposób film łzowy będzie dłużej utrzymywał się na powierzchni oka. Dla osób noszących szkła korekcyjne dobrym rozwiązaniem mogą być też nowoczesne soczewki miniskleralne. Charakteryzują się one większym niż standardowe soczewki rozmiarem. Dzięki temu między soczewką a powierzchnią gałki ocznej jest więcej przestrzeni, w której może zbierać się film łzowy, a oko jest lepiej nawilżone.

Przyczyny zespołu suchego oka

Przyczyn zespołu suchego oka może być wiele. Wśród najczęstszych wymienia się regularne i długotrwałe wystawianie oczu na suche i zanieczyszczone powietrze, na przykład pracując w zapylonych, bądź klimatyzowanych pomieszczeniach. Równie popularną przyczyną jest długotrwała praca przy komputerze lub częste korzystanie z innych ekranów LED (smartfony, telewizory, tablety). Przebywając przed ekranem mrugamy o wiele rzadziej, przez co oko wysusza się. Zespół suchego oka występuje częściej u osób po 40 roku życia. Wówczas w wyniku procesów starzenia naturalnie wydziela się mniej łez. U kobiet często stwierdza się zespół suchego oka w związku ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi przy menopauzie. Na rozwój tego schorzenia wpływ może mieć też pływanie w chlorowanej wodzie, noszenie soczewek kontaktowych, czy palenie papierosów.

Czy alergie mają wpływ na suche oczy?

A co z alergiami? Różnego rodzaju uczulenia często powodują objawy podobne do zespołu suchego oka - piekące i swędzące oczy, podrażnienie pod powiekami. Czy jednak można określić alergie jako przyczynę rozwoju zespołu suchego oka?

Odpowiedź brzmi nie. Nie oznacza to jednak, że między tymi przypadłościami nie ma żadnego powiązania. U osób z alergicznym zapaleniem spojówek stosunkowo często, bo aż w 40% przypadków diagnozuje się również zespół suchego oka. Niektóre źródła wskazują alergie wśród innych chorób (jak cukrzyca i choroby tarczycy), w przypadku których stwierdza się często zespół suchego oka. Pewne jest, że alergicy muszą szczególnie dbać o oczy, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów alergii. Uczulenie może bowiem zaowocować objawami, które nawet jeśli nie okażą się być zespołem suchego oka, mogą zdecydowanie utrudnić wykonywanie codziennych czynności.

Zobacz tutaj, aby dowiedzieć się więcej o zespole suchego oka ->  https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

 

Zobacz również