img

Korekcja laserowa wzroku u dzieci

Korekcja laserowa wzroku jest coraz powszechniejszą metodą walki z wadami wzroku. Kiedyś zarezerwowana głównie dla osób, które nie mogły nosić okularów, a jednocześnie nie czuły się dobrze w soczewkach kontaktowych. Dziś nie stanowi już luksusu, a mimo dość wysokich cen, warta jest kosztów. Pozwala bowiem na zrezygnowanie z okularów i soczewek kontaktowych na rzecz komfortowego widzenia w każdych warunkach. Zależnie od wady wzroku lekarz może zaproponować pacjentowi odpowiedni zabieg. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań do większości operacji laserowych. Jednym z nich może być wiek. Czy zatem operacje laserowe wzroku są bezpieczne dla dzieci?

Jakie wady wzroku można leczyć operacją laserową?

Wyróżnia się wiele operacji laserowych. Zależnie od tego jaka wada będzie korygowana i jak bardzo jest zaawansowana, lekarz okulista może zalecić odpowiednią metodę. Laserowe operacje są na tyle zaawansowane, że mówi się już o „generacjach” zabiegów laserowych. W użyciu mogą być bowiem różne rodzaje laserów, operacje różnią się stopniem ingerencji w rogówkę oka i efektami. Ogólnie rzecz ujmując jednak polegają na tym samym - wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera tak, aby skorygować nieprawidłowości w załamywaniu się światła, a co za tym idzie - poprawić ostrość widzenia.

PRK, LASEK, LASIK, EBK, EPI-LASEK... pacjentowi na ogół te nazwy niewiele powiedzą, okulista będzie jednak w stanie wytłumaczyć różnice i dlaczego akurat tę, a nie inną metodę poleciłby w danym przypadku. Ostateczna decyzja należy jednak do pacjenta.

Laserowo można leczyć zarówno krótkowzroczność, jak i nadzwroczność, a także astygmatyzm. Krótkowzroczność i nadwzroczność można skorygować w zakresie od -14 do +6 dioptrii, astygmatyzm zaś do 5 dioptrii.

Czy korekcja laserowa jest bezpieczna dla dzieci?

Jednym z głównych warunków zakwalifikowania do laserowej operacji korekcji wzroku jest wiek. Na ogół nie dopuszcza się do zabiegów osób przed 21 rokiem życia. Laserowa korekcja nie jest więc dopuszczalna u dzieci, a nawet u nastolatków.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że oko rośnie i rozwija się przez cały okres dojrzewania, właśnie do około 20 roku życia. Krótkowzroczność lub nadwzroczność wynikają z nieprawidłowości w budowie gałki ocznej - gdy jest ona zbyt krótka lub zbyt długa, światło nie załamuje się prawidłowo i widziany obraz jest zaburzony. Jeśli operacja laserowa zostanie wykonana w młodym wieku, gdy wada nie jest ustabilizowana, a oko wciąż jeszcze może urosnąć, może się okazać, że jakiś czas po wykonaniu zabiegu, że oko dodatkowo się wydłużyło, co w zasadzie zrujnuje efekt wykonanego zabiegu i operację trzeba będzie powtórzyć. Wydłużeni oka o 1 milimetr może spowodować zwiększenie wady aż o -3 dioptrie! W laserowej operacji chodzi o to, by efekt był trwały i aby nie były już konieczne okulary, ani powtarzanie zabiegu. Nie ma takiej gwarancji i osób bardzo młodych, dlatego też osób poniżej 21 roku życia nie dopuszcza się do operacji laserowych.

Inne przeciwwskazania do wykonania laserowej operacji wzroku

Nie tylko wiek może być przeciwwskazaniem do operacji laserowej wzroku. Jeśli wada wzroku jest niestabilna, po zabiegu mogłoby się okazać, że wzrok wcale się nie poprawił, dlatego też wada musi być ustabilizowana, żeby lekarz mógł zaproponować zabieg laserowy. Z podobnych powodów zabiegów laserowych nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zmiany hormonalne mogą tymczasowo wpłynąć na wadę wzroku, przez co efekty operacji byłyby niezadowalające. Wreszcie, ponieważ operacja laserowa polega na ingerencji w rogówkę, jeśli rogówka okaże się zbyt cienka i delikatna, lekarz również może odradzić operację laserową.

Zobacz również