Komputery towarzyszą nam praktycznie w każdej dziedzinie życia. Korzystamy z nich w domu i w pracy, nierzadko spędzając przez monitorem długie godziny. Wielogodzinna praca przed komputerem stanowi ogromne obciążenie dla naszych oczu. Pogorszenie ostrości widzenia i zaczerwienienie oczu to tylko niektóre z dolegliwości występujących u osób korzystających na co dzień z komputera – pełna lista konsekwencji zdrowotnych jest znacznie obszerniejsza. Spędzasz dużo czasu przed monitorem? Dowiedz się, w jaki sposób możesz zabezpieczyć swoje oczy.
Jak komputer wpływa na nasz wzrok?
Jedną z najbardziej niezwykłych możliwości naszych oczu jest zdolność do akomodacji. Jest to samoczynne dostosowywanie ostrości widzenia do obiektów znajdujących się w różnej odległości. W naturalnych warunkach bardzo często przenosimy wzrok z przedmiotów bliższych na te dalekie – i odwrotnie. Z kolei podczas pracy przed komputerem nasz wzrok skupiony jest ciągle w tym samym punkcie. To duże obciążenie dla oczu, które nie są przyzwyczajone do takiego środowiska. Mięśnie gałki ocznej stopniowo wiotczeją, przez co oko stopniowo traci zdolność dostosowywania się do oglądania obiektów w różnych odległościach. Kolejnym problemem jest zmniejszenie częstotliwości mrugania. Aby oczy mogły być odpowiednio nawilżone, konieczne jest mruganie co około 3-4 sekundy. Kiedy patrzymy w monitor, mrugamy znacznie rzadziej, co powoduje wysuszenie oczu – odczuwamy to jako szczypanie, pieczenie i ból. Przesuszenie gałki ocznej może ponadto powodować specyficzne uczucie ziarenka piasku pod powiekami oraz wysoką wrażliwość na światło. Coraz więcej osób pracujących przy komputerze ma tzw. zespół suchego oka. Spędzanie dużej ilości czasu przed monitorem nieuchronnie prowadzi do pogłębienia wad wzrok i pogorszenia ostrości widzenia. Jednak problemy wynikają nie tylko z działania samego komputera. Dolegliwości pogłębia niewłaściwa organizacja miejsca pracy, niedostateczne oświetlenie i nieprzestrzeganie zasad higieny narządu wzroku.
Jak chronić oczy w trakcie pracy przy komputerze?
Podstawowe wskazówki dotyczące pracy przy komputerze regulowane są przepisami SANEPID-u i normami prawnymi. Zaleca się przede wszystkim robienie systematycznych przerw – nie rzadziej niż co dwie godziny. Przerwy mogą być krótkie, ważne jednak, by robić je regularnie. W tym czasie należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenie, w którym pracujemy. Wato także zadbać o nawilżenie oczu przez wielokrotne mruganie. W biurze powinno znajdować się możliwie dużo roślin zielonych, ponieważ neutralizują one szkodliwe promieniowanie. Osoby używające okularów korekcyjnych powinny zadbać o to, by miały one szkła antyrefleksyjne.
Ćwiczenia odciążające oczy od komputera
Aby nasze oczy mogły nieco odpocząć od komputera, warto wykonywać proste i krótkie ćwiczenia. Można je robić nawet w trakcie pracy. Oto kilka przykładów:
oderwij wzrok od monitora i popatrz na przedmiot znajdujący się jak najdalej od ciebie,
spójrz za okno (staraj się skupić wzrok na jak najdalszym planie),
usiądź prosto i popatrz przed siebie, a następnie skieruj oczy w górę, w dół, na boki i na ukos (poruszaj samymi oczami, głowa pozostaje nieruchoma);
zajmuj pozycję taką jak powyżej i wykonaj kilka powolnych obrotów oczami zgodnie z ruchem wskazówek zegara, następnie powtórz to w drugą stronę