img

Ile trwa korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki jest niezapalną chorobą rogówki oka o charakterze postępującym. Ryzyko wystąpienia stożka rogówki jest najwyższe u alergików, osób z nawykiem pocierania oczu oraz u osób w wieku dojrzewania. Choroba może objawiać się zamglonym i niewyraźnym widzeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem oczu, problemami z widzeniem nocnym, a w niektórych przypadkach nawet dolegliwościami bólowymi. Konsekwencją stożka rogówki jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tego rzadko spotykanego schorzenia. Wcześnie podjęta diagnostyka i zastosowanie odpowiedniej terapii mogą skutecznie wyeliminować stożek rogówki i uchronić wzrok pacjenta. Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia stożka rogówki jest zabieg Cross Linking.

Na czym polega zabieg Cross Linking?

Cross Linking jest jedynym całkowicie skutecznym zabiegiem w eliminacji stożka rogówki. Dzięki przeprowadzeniu tego bezbolesnego zabiegu możliwa jest całkowite zahamowanie postępowania choroby. Zabieg polega na nasączeniu rogówki odpowiednim roztworem, a następnie naświetleniem jej promieniami UV.

Ile trwa zabieg korekty stożka rogówki metodą Cross Linking?

Cross Linking jest stosunkowo krótkim zabiegiem. W zależności od przypadku, operacja może składać się z dwóch lub trzech etapów. Zabieg jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego w formie kropli do oczu. W większości przypadków zabieg składa się z dwóch etapów. W pierwszej fazie Cross Linking następuje nasączenie rogówki roztworem ryboflawiny. Sam proces nasączania trwa około 15-20 minut. W czasie zabiegu pacjent jest cały czas przytomny. Po zakończeniu nasączania nad operowanym okiem umieszcza się specjalną lampę i przez około 15 minut naświetla się rogówkę promieniowaniem UV-A. Naświetlenie nasączonej uprzednio rogówki prowadzi do wytworzenia się w strukturze budujących ją włókien kolagenowych dodatkowych połączeń, co wpływa na usztywnienie rogówki, powodując, żee staje się ona mniej podatna na deformacje i odkształcenia.

U kogo może być przeprowadzony zabieg Cross Linking?

Cross Linking to zabieg w pełni bezpieczny i nie powodujący żadnych komplikacji. Cross Linking może być przeprowadzany nawet u bardzo młodych pacjentów – pamiętajmy, że stożek rogówki może wystąpić już u dzieci w wieku 8-10 lat. Dlatego jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy bezzwłocznie udać się do okulisty. Przeprowadzenie zabiegu Cross Linking może skutecznie zredukować objawy stożka rogówki, a także całkowicie zahamować dalsze postępowanie choroby. Docelowe efekty zabiegu widoczne są już po kilku miesiącach. Struktura rogówki potrzebuje czasu na przebudowanie struktury kolagenowej. W tym czasie włókna nabierają sprężystości, a rogówka staje się stabilna i odporna na zniekształcenia. Do zabiegu Cross Linking mogą być zakwalifikowani pacjenci ze stożkiem rogówki w pierwszym lub drugim stadium zaawansowania według klasyfikacji Amslera.

 

 

 

Zobacz również