img

Refrakcyjna wymiana soczewek, czyli szansa na pozbycie się okularów raz na zawsze

Z zaburzeniami widzenia borykają się miliony Polaków. Wady wzroku są obecnie tak powszechne, że uznawane są już za chorobę cywilizacyjną. W dużej mierze jest to związane z dzisiejszym trybem życia. Komputery, tablety, smartfony i inne urządzenia cyfrowe stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Niestety, długie godziny spędzane przed ekranem negatywnie odbijają się na zdrowiu naszych oczu. Wady wzroku związane są jednak nie tylko z czynnikami środowiskowymi. Problemy z widzeniem mogą rozwijać się także na podłożu genetycznym, łączyć się z chorobami ogólnoustrojowymi czy nawet pojawiać się w następstwie przyjmowania niektórych środków farmaceutycznych. Do pewnego czasu najpowszechniejszą metodą korygowania wad wzroku było używanie okularów lub soczewek kontaktowych. Mniej więcej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczęła się nowa era w okulistyce – leczenie laserowe. Alternatywą dla laserowej korekcji wzroku jest obecnie refrakcyjna wymiana soczewki. Na czym polega ten rodzaj terapii?

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki polega na usunięciu naturalnej soczewki oka pacjenta i zaimplantowaniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Rodzaj implantu wewnątrzgałkowego dobierany jest indywidualnie (soczewka jest spersonalizowana pod względem dioptrii, typu oraz modelu). Efektem operacji jest znormalizowanie mocy optycznej oka, a jednocześnie skorygowanie wady wzroku. Refrakcyjna wymiana soczewki przypomina nieco zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest w pełni bezbolesny i trwa około 15-20 minut. Na sali operacyjnej przez cały czas znajduje się anestezjolog czuwający nad bezpieczeństwem pacjenta. Pierwszy etap polega na rozbiciu i usunięciu starej soczewki za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. Następnie w oku umieszczana jest nowa soczewka (stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie dla oka, ponieważ posiada specjalne filtry). W tym celu wykonywane jest precyzyjne nacięcie o długości około 2mm. Nie jest konieczne zakładanie szwów, ponieważ rana goi się samoistnie. Po zakończeniu operacji pacjent przez około 30 minut odpoczywa w pokoju pozabiegowym – i, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, jeszcze tego samego dnia wychodzi do domu. Efekt zabiegu jest długotrwały, a przy okazji stanowi zabezpieczenie przed rozwojem zaćmy w przyszłości (katarakta nigdy nie atakuje sztucznych soczewek).

 

Dowiedz się więcej o refrakcyjnej wymianie soczewki tutaj -> https://vidiummedica.pl/refrakcyjna-wymiana-soczewki/

Refrakcyjna wymiana soczewki – wskazania

Refrakcyjna wymiana soczewki jest zalecana zwłaszcza osobom po czterdziestce. Wraz z wiekiem w naszych oczach następują pewne zmiany fizjologiczne. Dotyczy to także soczewki, która z roku na rok staje się coraz słabsza. Są to niestety procesy, których nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Refrakcyjną wymianę soczewki można przeprowadzić u pacjentów, u których z jakiegoś powodu laserowa korekcja wzroku byłaby niewskazana. Najlepsze efekty osiąga się u pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Zabieg jest stosowany także u osób ze starczowzrocznością, które potrzebują okularów do czytania, oraz w początkowych stadiach zaćmy.

Zobacz również