img

Czy refrakcyjna wymiana soczewki jest bolesna?

Krótkowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm… Dla wielu osób wady wzroku te są utrudnieniem w codziennym życiu. Okulary i soczewki kontaktowe nie zawsze okazują się być dobrym rozwiązaniem. Niektóre zawody wykluczają ich noszenie. Czasem pacjenci mają też tzw. zespół suchego oka, który uniemożliwia noszenie soczewek. Laserowa operacja wzroku nie zawsze jest możliwa - być może pacjent ma zbyt cienką rogówkę, albo wada wzroku jest zbyt duża, by laserowa operacja była skuteczna.

Z pomocą przychodzi nowocześniejsza metoda - refrakcyjna wymiana soczewki. Wciąż jeszcze mało znana, choć świetnie sprawdza się tam, gdzie inne sposoby skorygowania wad wzroku zawiodą. Jak wygląda zabieg, na czym polega? Czy jest bolesny i jak długo trwa rekonwalescencja?

Refrakcyjna wymiana soczewki - przed zabiegiem

Zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji refrakcyjnej wymiany soczewki konieczne jest przeprowadzenie serii badań oraz dokładnego wywiadu. Na ogół nie ma przeciwwskazań do zabiegu, badania są jednak konieczne, by poznać dokładnie stan oczu pacjenta i dowiedzieć się, jaka soczewka będzie dla niego potrzebna. Syntetyczny implant, który jest wprowadzany do oka pacjenta w ramach zabiegu zostaje przygotowany indywidualnie tak, aby odpowiadał dokładnie potrzebom danej osoby. Zależnie od stanu oczu i wad, które chcemy skorygować, potrzebny będzie inny implant. Dodatkowo nowoczesne soczewki mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak filtr światła niebieskiego, czy filtr promieniowania UV.

Jak wygląda operacja refrakcyjnej wymiany soczewki?

Sam zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki jest szybki i bezbolesny. Nie wymaga znieczulenia ogólnego, wystarcza znieczulenie miejscowe. Na oko aplikowane są specjalne krople, które gwarantują, że pacjent nie będzie odczuwał bólu, choć pozostaje przytomny i w stałym kontakcie z lekarzem. Na oku chirurg wykonuje dwa małe nacięcia. Jednym wprowadza urządzenie, które za pomocą ultradźwięków rozbija soczewkę. Następnie w drugi otwór wprowadzane jest inne narzędzie, służące do usunięcia fragmentów soczewki. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie do oka przygotowanego wcześniej implantu. Najczęściej ma on formę rulonika, który rozwija się na oku. Na koniec zakłada się opatrunek, który należy pozostawić na oku przynajmniej do wizyty kontrolnej następnego dnia. Cała operacja trwa około 20 minut.

Rekonwalescencja po refrakcyjnej wymianie soczewki

Okres regeneracji po zabiegu to kwestia dość indywidualna. Zależy od reakcji organizmu danego pacjenta na ingerencję chirurgiczną. W przypadku zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki jest to jednak o wiele krótszy okres czasu niż przy laserowej operacji wzroku. Refrakcyjna wymiana soczewki nie wymaga kilkutygodniowego zwolnienia lekarskiego. Najczęściej już w kilka dni po zabiegu można wrócić niemal do pełnej sprawności. Oko potrzebuje czasu, aby zagoiły się wykonane w czasie zabiegu nacięcia. Ponadto trzeba przyzwyczaić się do nowego widzenia. Przed kilka dni więc oczy mogą być nieco bardziej wrażliwe niż zazwyczaj. Należy dużo odpoczywać, nosić ciemne okulary, nie dźwigać ciężarów. Bezpośrednio po zabiegu nie zaleca się prowadzenia samochodu, dlatego warto poprosić bliską osobę o podwózkę ze szpitala lub zamówić taksówkę. Jeśli pacjent zauważa u siebie niepokojące objawy, jak ból głowy, niewyraźne widzenie bądź inne dolegliwości, należy niezwłocznie poinformować lekarza okulistę, który wykonał zabieg. W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że dobrana soczewka nie była jednak idealnie dopasowana - istnieje wówczas możliwość powtórzenia badań i zabiegu, aby poprawić rezultat.

Zobacz jak refrakcyjna wymiana soczewki wygląda w klinice Vidiummedica!
 

 

 

 

Zobacz również