Osoby z wadami wzroku mogą dziś niemal przebierać w możliwościach poprawy stanu swojego widzenia. Oprócz standardowych metod korekcji wad wzroku, jak okulary i soczewki kontaktowe, pacjenci mogą zostać poddani różnorakim zabiegom operacyjnym. Mimo swoich wysokich kosztów, operacje korekcji wzroku są często lepszym wyborem, dają bowiem trwały efekt i pozwalają pozbyć się problemów z oczami praktycznie na zawsze.
Najpopularniejsze są zabiegi laserowej korekty wzroku, zdarza się jednak, że pacjent nie może zostać do takiego zabiegu zakwalifikowany. Dobrą alternatywą może być refrakcyjna wymiana soczewki.
Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki?
Jak sama nazwa wskazuje, w wyniku tego zabiegu wymieniona zostaje soczewka pacjenta. Naturalna soczewka jest usuwana, a na jej miejsce wprowadza się syntetyczny implant. Przed zabiegiem lekarz okulista przeprowadza dokładny wywiad oraz serię badań, dzięki którym będzie mógł określić stan oczu pacjenta. To pozwoli na sprecyzowanie, jaka soczewka powinna być wszczepiona. W przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki, implanty tworzone są indywidualnie, tak, aby odpowiadały idealnie potrzebom pacjenta.
Do wyboru są soczewki jednoogniskowe, które mogą być nawet refundowane przed NFZ. Istnieje też wiele bardziej zaawansowanych technologicznie możliwości. Wśród nich należy wymienić soczewki wieloogniskowe - te pozwalają na uleczenie kilku wad wzroku jednocześnie. To świetne rozwiązanie dla osób, które na ogół potrzebują dwóch par okularów - jednej do dali, a drugiej do czytania. Najnowocześniejsze soczewki mogą być także wyposażone w filtr światła niebieskiego, czy filtr promieniowania UV.
Sam zabieg jest szybki, bezpieczny i bezbolesny. Operacja trwa około 20 min i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i niemal stuprocentowo skuteczny.
Wymiana soczewki - dla kogo zabieg?
Refrakcyjna wymiana soczewki to również zbieg dość uniwersalny. Polecany jest często osobom po 45 roku życia, ale wiek nie jest tu ograniczeniem - również osoby młodsze mogą się tej operacji poddać. Okuliści zalecają refrakcyjną wymianę soczewki osobom starszym z kilku powodów. U osób starszych częściej zdarza się, że potrzebne są dwie pary okularów, jako, że w wyniku naturalnych procesów starzenia widzenie pogarsza się, często zarówno w dal, jak i z bliska. Refrakcyjna wymiana soczewki pozwala rozwiązać ten problem, dopasowując soczewkę tak, by pomagała widzieć wyraźnie zawsze. Okulary nie będą już potrzebne. Ponadto refrakcyjna wymiana soczewki stanowi swego rodzaju profilaktykę przeciwko zaćmie. Sztuczna soczewka nie zmętnieje, dlatego po zabiegu pacjent może mieć pewność, że zaćma mu nie grozi. Zabieg jest też często polecany osobom, które mają zbyt dużą wadę wzroku, by mogły skorygować ją okulary, a także osobom, które nie mogą zostać zakwalifikowane do laserowej operacji oczu, na przykład ze względu na zbyt cienką rogówkę.
Czy efekt refrakcyjnej wymiany soczewki jest trwały?
Efekty refrakcyjnej wymiany soczewki widać (dosłownie) niemal zaraz po zabiegu. Oko może potrzebować nieco czasu na przyzwyczajenie się do nowego widzenia, jednak czas rekonwalescencji w przypadku tej operacji nie jest długi. Efekt operacji jest też trwały. W przeciwieństwie do okularów, czy soczewek kontaktowych, raz założonej sztucznej soczewki na ogół nie trzeba wymieniać. Okulary, czy soczewki kontaktowe raz na jakiś czas mogą okazać się za słabe. Wynika to z faktu, że stopień wady wzroku może się powiększyć. Nie stanie się tak w przypadku implantu - jego moc nie ulegnie zmianie. Rzadko zdarzają się przypadki, gdy okaże się, że soczewka nie została jednak dobrana idealnie do potrzeb pacjenta i widzenie nadal jest zaburzone. W takim wypadku istnieje możliwość powtórzenia zabiegu i wszczepienia nowego implantu.